• Karmel Teknoloji Bilişim ve İletişim Ltd Şirketi

EKRAN KORUMA

Akıllı telefonlar ilk çıktıkları zamanlarda ekran koruyucular çok ince idi. Bu ekran koruyucuları sadece çizilmelere karşı bir noktaya kadar koruyabilmekteydi. Son zamanlarda yaygınlaşan temperli cam koruyucular yani tempered glass ekran koruyucuları yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tip ekran koruyucuları darbelere karşı da son derece korumalıdır. Ayrıca telefonunuzun ekranına dokunurken kalibrasyonu da düşürmemekte ve ekrana doğrudan dokunuyor hissi vermektedir.

 

 

O yüzden kaliteli bir temperli cam film almakta fayda var.

Tempered Glass Koruyucu nedir? Bu tip telefon ekranı koruyucuları camdan yapıldığı için darbelere karşı telefonumuzu korumaya yarayan malzemelerdir. Bir koruyucunun tempered glass olduğunu anlamanın ilk yolu, camın şeklini koruması ve sert olmasıdır. Sert olması sayesinde koruyucuyu ekranla hizalamak daha kolaydır.

Tempered Glass koruyucuların özellikleri nelerdir? Temperli cam ekran koruyucuları bir noktaya kadar bükülebilmektedir. Pek çok kişi cam olduğu için bunun mümkün olmadığını düşünebilir. Ama durum öyle değildir. Pek çok cam koruyucuda H9 sertlik sertifikası vardır. Alırken bu sertifikaya dikkat edilmelidir. Kurşun kalemlerden hatırlarsınız B serisi ve H serisi şeklinde ayrılır. B serisi kurşun kalemler yumuşak H serisi kurşun kalemler de serttir. İşte 9H en sert anlamına geldiği için burada da kullanılmıştır.

Oleophobic coating: Bu tür bir kaplamaya sahip olan koruyucu, yağ tutmayacak, yani parmak izlerinizi çok fazla göstermeyecektir.

Privacy layer: Yanınızdaki kişilerin ekrandakileri görmemesi için telefonunuzun görüş açısını azaltmak, bir “işlev” gibi sunulmaya başlandı ancak buna da kanmayın.

Matte display: Mat bir ekran mı istiyorsunuz, parlak mı (glossy display)? Mat koruyucular, parlak koruyucular kadar yaygın değiller ancak çoğu telefon için bulmanız mümkün.

Telefonuz da ekran koruyucu varsa buna güvenip telefonu komple koruduğunu asla düşünmemelisiniz. Telefonun hasara en riskli kısımları köşeleridir. Telefonlar yere düşerken genellikle köşelerinin üzerine düşerler. Bundan dolayı dikkatli olmanızda fayda var. Kısacası tüm ekran koruyucuları telefonunuzu komple koruma altına almadığı için tedbirli ve dikkatli olmanızda fayda var.